Idea konkursu

Matka Kościół bardzo pragnie, aby wszyscy wierni byli wdrażani do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych, jakiego domaga się sama natura liturgii. (Sacrosanctum Concilium, 14)

Stowarzyszenie „Diakonia” Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej z pomocą Kleryckiego Koła Liturgicznego WSD AK już po raz piąty organizuje Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej, dla uczniów szkół średnich oraz gimnazjalistów pod honorowym patronatem jego ekscelencji Marka Jędraszewskiego, Arcybiskupa Metropolity Karkowskiego oraz Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny  Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Idea konkursu zrodziła się na łonie Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej i wynika z potrzeby jego animatorów liturgicznych, aby dzielić się tym wszystkim, co dzięki formacji oazowej otrzymali. Poprzez konkurs pragniemy przekazać naszym młodszym kolegom to, czego sami doświadczamy, a więc Chrystusa żyjącego w liturgii, która jest uprzywilejowanym miejscem spotkania z Nim. Chcemy zaprosić młodzież z szeregów Służby Liturgicznej, Ruchu Światło-Życie i nie tylko, do przygody poznawania Chrystusa i Jego Kościoła, szczególnie poprzez refleksję intelektualną nad tym czym jest  liturgia i co dokonuje się w świętych misteriach, w których uczestniczymy.

Mamy nadzieję, że konkurs jest okazją nie tylko to gromadzenia nowych wiadomości na temat tekstów liturgicznych i towarzyszących im rubryk oraz opracowań teologicznych. Ufamy głęboko, że wszelkie wiadomości, do zdobywania których motywujemy zaowocują w przyszłości coraz pełniejszym i bardziej świadomym wykonywaniem gestów, śpiewaniem i słuchaniem tekstów i przeżywaniem najświętszych tajemnic, do czego jako katolicy od zawsze jesteśmy wezwani, a co w sposób szczególny przypomniał Sobór Watykański II.

Od roku oaza w organizacji konkursu podejmuje współpracę z Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, które gości finalistów konkursu w swoich murach. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa ta może pomóc w rozeznaniu powołania do kapłaństwa wśród członków Służby Liturgicznej, z której szeregów wywodzi się przecież zdecydowana większość kapłanów naszej archidiecezji.

Jesteśmy świadomi, że realizacja konkursu nie byłaby możliwa gdyby nie hojne wsparcie ze strony księży, katechetów i świeckich animatorów. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i współpracy, polegającej przede wszystkim na organizacji pierwszego etapu w szkołach i parafiach młodzi pasjonaci dowiadują się i mogą wziąć udział w konkursie. Nie do przecenienia jest też praca opiekunów polegająca często na poświęceniu swojego czasu na zaznajomienie z literaturą i przygotowanie uczestników do poszczególnych etapów konkursu. Właśnie dzięki tej pracy idea konkursu wcielana jest w życie. W tym roku pogłębione przygotowania do konkursu umożliwia także opracowanie literatury przygotowane przez organizatorów i dostępne na naszej stronie internetowej.